Здрав и едноставен леб од повеќе видови брашно

Здрав и едноставен леб од повеќе видови брашно

Еве како да подготвите здрав и едноставен леб…

Состојки:

 • 1 шолја пченично брашно
 • 1 шолја ржано брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 3 лажици хејдино брашно
 • 3 лажици овесно брашно
 • 2 лажици ленено семе
 • 2 лажици сончоглед
 • 1 лажица сусам
 • 1/2 лажица сол
 • 1/2 вода
 • 2 лажички сув квасец
 • 1 лажичка квасец

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта