НЕ СЕ ПЕЧЕ: Сочна торта со овошен јогурт!

НЕ СЕ ПЕЧЕ: Сочна торта со овошен јогурт!

Лесна, а сочна овошна торта…

Состојки:

 • 1 пакување тенки кори
 • 1 л овошен јогурт
 • 400 мл слатка павлака
 • 2 кесички желатин (20 гр)
 • 200 гр чоколаден крем
 • 200 гр малини или јагоди
 • малку сок од портокал

Начин на подготовка:

 1. Во еден сад измешајте желатин со 8 лажици студена вода и оставете да набабри 10 минути. Потоа на тивок оган загрејте додека желатинот не се растопи (не смее да зоврие).
 2. Измешајте овошје во јогуртот, и посебно разматете ја слатката павлака.
 3. Во калап ставете ја кората, премачкајте со крем, потоа со разматена слатка павлака и половина од овошниот фил. Ова повторете го уште еднаш и од горе ставете ја третата кора, малку пропрскајте ја со сок и тортата ставете ја во фрижидер добро да стегне.
 4. Секоја кора пропрскајте ја со сок, ќе биде уште подобра!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text