ПО БАБИН РЕЦЕПТ: Еве како да испечете прасечко во рерна!

ПО БАБИН РЕЦЕПТ: Еве како да испечете прасечко во рерна!

По овој рецепт свинското мора да биде најсочно, пробајте!

Состојки:

  • помало прасе или дел од прасе
  • сол
  • малку масло
  • малку пиво

Начин на подготовка:

  1. Месото добро посолете го, малку засечете ги бутовите, па ставете сол и тука.
  2. Под прасето наредете тенки летви, за месото да не се залепи за плехот. Во плехот ставете малку вода. Вклучете ја рерната на 250 степени па намалете на околу 170 степени.
  3. Можете да го покриете прасето со малку фолија, а подоцна да ја извадите. Повремено месото премачкувајте ги со пиво или со мешавина од масло, вода и сол. Водете сметка во плехот секогаш да има вода.
  4. Кога месото е испечено веќе не додавајте вода.
  5. Потребни се околу 4-5 часа за прасето убаво да се испече.

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула