ПИВО И КИКИРИКИ: Најдобар начин да се опоравите од маратон!

ПИВО И КИКИРИКИ: Најдобар начин да се опоравите од маратон!

Литар пиво и пакување кикирики се најдобар лек за исцрпеност после маратон, тврдат научниците.

Експертите тврдат дека оваа класична комбинација која се нуди во повеќето пивници низ светот, го рехидрира организмот подобро од спортските напивки.

За време на долго трчање, човечкото тело може да изгуби и до три литри течност на секој час.

За време на трки, се губат и калиум и натриум, но тоа може брзо да се надохнади со некоја рака кикирики и литар пиво.

Професорот Роналд Муган, експерт за спортска медицина на Универзитетот Сент Ендрјуз, рекол дека внесот на вода не може да ги надохнади изгубените минерали.

– Од поголема корист е пивото, вели тој.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет