Кремаст чоколаден колач со кокос (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Кремаст чоколаден колач со кокос (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

За денешниот десерт ви пренесуваме едноставен рецепт за прекрасен чоколаден колач со кокос…

Состојки за кора:

 • 6 јајца
 • 6 лажици брашно
 • 6 лажици шеќер
 • 150 мл млеко
 • 120 мл масло
 • прашок за пециво
 • 4 лажици какао

Состојки за фил:

 • 4 кесички пудинг
 • 1,5 л млеко
 • 8 лажици шеќер
 • 100 гр кокос
 • 180 гр маргарин
 • шлаг

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта