Торта со јагоди

Торта со јагоди

 

Доаѓа периодот на јагоди, ние ви нудиме супер торта, а еве и кои се придобивките од нив:

  • Го зајакнуваат имунитетот и богати се со витамин Ц, кој ве штити од инфекции.
  • Ги спречуваат срцевите заболувања така што се богати со флавоноиди и антиоксиданси кои се борат против лошиот холестерол.
  • Богати се со влакна, заради кои лесно го регулираат нивото на шеќер во крвта.
  • Сиромашни се со калории, па многу лесно ја намалуваат телесната тежина, а ве одржуваат сити.
  • Големото присуство на фолна киселина помага во развојот на бебето и ги спречува проблемите при породувањето, што значи препорачливи се за сите трудници.
  • Одлични се за зајакнување на коските заради магнезиумот, калиумот и минералите кои ги содржат.
  • Фолната киселина, витаминот B5 и B6 го спречуваат губењето на косата.
  • Две до три порции јагоди неделно го одложуваат стареењето на мозокот и го подобруваат памтењето.
  • Имаат антивоспалително дејство и ја ублажуваат болката во телото.
  • Полни се со антиканцерогени материи.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса