Кога ќе купите лубеница ставете и сол – ДОБРО СЛУШНАВТЕ, еве зошто

Кога ќе купите лубеница ставете и сол – ДОБРО СЛУШНАВТЕ, еве зошто

Кога нареден пат ќе решите да се почастите со лубеница, која според витамините и сите благодети е кралица на овошјето ставете и сол, а еве зошто ви го препорачуваме тоа

 

91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира во пеколните жештини без додатните калории, бидејќи лубеницата содржи само 30 калории во 100 грама. Исто така, богата е со витамин А и витамин Ц кои позитивно делуваат на нашето здравје.

Има и изобилство диетални влакна и е одличен извор на калиум, кој го регулира крвниот притисок и работата на срцето…

Затоа купете сочна лубеница, исечете ја и насладувајте се со семејството.

Ем вкусно, ем здраво! – има ли подобро?

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта