Девет причини зошто чоколадото е добро за здравјето!

Девет причини зошто чоколадото е добро за здравјето!

Веќе одамна е познато дека чоколадото позитивно влијае на расположението, го намалува стресот и помага кај ПМС.

Но, што со неговите помалку познати својства? Неодамнешните студии покажале дека конзумирањето чоколадо може да пружа мноштво здравствени бенефити, од здравје на срцето до витка линија.

Треба да имате на ум дека не се сите чоколади исти и дека воглавно се препорачуваат оние кои содржат 70 отсто какао и повеќе.

Ви донесуваме неколку изненадувачки причини поради кои треба да јадете повеќе чоколадо…

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)