Едноставна рол пита со овошје

Едноставна рол пита со овошје

За десерт ви предлагаме да направите едноставна рол пита со овошје по рецептот на Милица Михаиловиќ.

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 3 јајца
 • 240 мл топло млеко
 • 2 лажици шеќер
 • 1,5 лажичка сув квасец
 • 120 мл масло
 • 600 гр исцедени кајсии
 • шеќер
 • гриз
 • цимет
 • јајце за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки