Намаз од спанаќ

Намаз од спанаќ

Здрав намаз од спанаќ за вкусен доручек или ужина…

Состојки:

 • 500 гр смрзнат спанаќ
 • 2 помали главици кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 250 мл супа од зеленчук
 • 2 лажици сремско сирење
 • 4 лажици јогурт
 • сол
 • бибер
 • мускатно оревче

Начин на подготовка:

 1. Одмрзнете го спанаќот. Исчистете го кромидот, исечкајте го и продинстајте го на масло. Додајте спанаќ, налијте со супа и отворено гответе уште 5 минути.
 2. Зачините исечкајте ги и измешајте ги во смесата. Тргнете го садот од оган, додајте сирење и јогур и испасирајте со миксер. Зачинте со сол, бибер и мускатно оревче.

Повеќе на Готви.мк:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити