Овие четири јадења се главен виновник за целулитот!

Овие четири јадења се главен виновник за целулитот!

Летото се ближи, а погледот на телото со целулит им паѓа тешко на многу дами…

Познато е дека против целулитот можеме да се бориме единствено кога ќе ја промениме исхраната, ќе воведеме редовно вежбање, козметички третмани и многу течности!

Сепак, нутриционистите предупредуваат дека за целулитот виновни се овие четири јадења:

Конзервирани јадења

Готовите јадења по правило се кремасти и полни со натриум што доведува до дехидрација на организмот, а тоа е еден од најголемите причинители за целулит.

Пица

Големата количина заситени масти го први ова јадење еден од главните причинители за целулит.

Сланина

Сланината и другите преработени месни производи во својот состав имаат натриум кој задржува вода во телото и создава целулилт.

Сирење

Сирењето, како претходно споменатите јадења, треба да го исфрлите од исхраната доколку сакате тело без целулит или барем сведете го на минимум.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?