Уште како можете да го искористите детергентот?!

Уште како можете да го искористите детергентот?!

Детергентите служат за перење облека и садови – логично!

Но, дали знаевте дека постојат уште неколку начини на кои можете да ги употребите, и притоа да заштедите?

Флеки од масло

Детергентите апсорбираат масло, но само ако флеката е свежа. Ако не е, тогаш прво пропрскајте ја со вода, па ставете детергент. После десетина минути изрибајте со четка.

Тепих

Кога имате флеки на тепихот, тогаш потребно е една лажица детергент да разматите во две шолји топла вода. Натопете крпа со оваа мешавина и исчистете ја флеката.

Играчки

Разматете детергент во топла вода, пропрскајте ја играчката и пребришете.

Печка

Ставете детергент на печката, оставете неколку минути и изрибајте со четка.

Повеќе на Готви.мк:

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите