ТОРТА ОД КОКОС: Сигурно ќе ви се допадне!

ТОРТА ОД КОКОС: Сигурно ќе ви се допадне!

Рецептот за торта од кокос се чини едноставен за подготовка, а состојките од кои е направена гарантираат квалитет. Па зошто да не ја подготвите?

Сосотјки за кора:

 • 2 чаши ореви
 • 1 чаша урми

Состојки за фил:

 • 2-3 чаши кокосово брашно
 • 1/3 чаша мед
 • 3 лажици кокосово масло

Состојки за чоколадо:

 • 1/2 чаша какао путер или кокосово масло
 • 2-3 лажици мед
 • 3-4 лажици какао

Начин на подготовка:

 1. Во блендер иситнете ореви и урми. Меката маса притиснете ја во калап кој претходно сте го обложиле со хартија.
 2. Сите состојки за филот измешајте ги и прелијте преку кората.
 3. Чоколадото растопете го на пареа и додајте мед и какао.
 4. Овој колач не се пече и може да се конзумира веднаш!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко