Старите ја нарекуваат дар од Бога: Има повеќе железо од спанаќ, лечи се па и анемија

Старите ја нарекуваат дар од Бога: Има повеќе железо од спанаќ, лечи се па и анемија

Копривата е билка за која често знаеме да заборавиме, а е особено здрава.Иако за жал денеска младите ја доживуваат како непопуларна билка, старите имаат друго мислење, таа е особено ценета и применета од нивна страна, а има и 1.000 причини зошто е тоа така.

Таа има витамини и тоа Ц, А, К и Б2, кои се важни за телото, порано се користела како лек од убоди од инсекти. Содржи масти, белковини, јагленохидрати, каротен, и киселини, кои ја прават исклучително здрава и корисна.

Коренот на копривата има многу железо, па се користи за лекување на анемија.

Не залудно е дел од козметички препарати, со железото помага за раст на косата и спречување првут.

Има многу магнезиум во себе, па смалува болкии грчеви, а исто така и менструални болки. Помага за здрава коса, кожа, нокти.

Таа е лек за акни, херпеси и лишаи по телото.

Помага и за детоксикација на организмот, ја чисти крвта, ги чисти мочните канали. Ги чисти и токсините.

Се препорачува и за трудници, во облик на чај, за многу здравје и имунитет.

Сепак, за трудници, свежо цеден сок од неа не се препорачува НИКАКО.

Со редовно консумирање се лечат тешки болести и тегоби.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text