БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Најбрзиот рецепт за кремпита (ВИДЕО)

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Најбрзиот рецепт за кремпита (ВИДЕО)

Брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде…

Состојки:

 • 2 пудинга од ванила
 • шеќер
 • малку прашок за пециво
 • ванилин шеќер
 • 200 гр шлаг пена
 • 1/2 л млеко
 • 4 јајца
 • 4 лажици вода
 • 4 лажици масло
 • 4 лажици брашно

Начин на подготовка:

 1. Разматете жолчки со 4 лажици шеќер, додајте масло, вода и брашно. Од тоа испечете две кори.
 2. Во млеко ставете 3 лажици шеќер па згответе го пудингот.
 3. Белките разматете ги со 6 лажици шеќер во цврст снег. Врелиот пудинг додајте го во белките и измешајте. Ставете го на првата кора целиот крем и поклопете го со другата кора.
 4. Разматете шлаг и ставете од горе. Оставете да се излади и послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?