Домашна чорба со пилешко и зеленчук

Домашна чорба со пилешко и зеленчук

Едноставна чорба која лесно се подготвува…

Состојки:

 • 2 батаци (300 гр)
 • 150 гр грашок
 • 150 гр пченка
 • 2 моркови
 • 2 листови ловор
 • бибер во зрно
 • 1,5 дл млеко
 • 2 лажички пченкарно брашно
 • зачини
 • сол
 • 1 лажичка сенф

Начин на подготовка:

 1. Во солена вода сварете 2 пилешки батаци, па месото одвојте го од коските и исечете го на коцки.
 2. Во истата вода додајте 150 гр грашкок, 2 моркови сечкани на коцки, 150 гр пченка.
 3. Од зачините додајте 1-2 листови ловор, десетина зрна бибер и мешавна од зачини, па ставете да се готви 15 минути.
 4. Додајте уште два компири исечени на коцки, исечкани батаци и сè заедно гответе.
 5. Во чаша разматете 2 лажици пченкарно брашно, 1 лажичка сенф и 1,5 дл мелко, па ставете во чорбата која лесно се готви со постојано мешање. Посолете по желба.
 6. Оставете повторно да зоврие и пелешката чорба е готова!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text