НЕВЕРОЈАТНО БРЗО: Чоколаден колач без млеко и јајца (ВИДЕО)

НЕВЕРОЈАТНО БРЗО: Чоколаден колач без млеко и јајца (ВИДЕО)

Чоколадната торта никогаш не е лош избор!

Состојки:

 • 1,5 шолја брашно
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • прстофат сол
 • 3 лажици какао
 • 1 шолја шеќер
 • 1 лажичка оцет
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 5 лажици масло
 • 1 шолја вода
 • 200 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Во плех за печење измешајте ги сите суви состојки. Додајте оцет, масло, шеќер и екстракт од ванила, па сè добро соединете.
 2. Печете во рерна загреана на 180 степени околу 35 минути.
 3. За тоа време на пареа растопете чоколадо со малку масло и со него прелијте ја тортата. По желба, украсете со шлаг и со омиленото овошје.
 4. Во видеото погледнете ги деталните инструкции и што побргу испробајте ја оваа торта!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Со грозје против брчки

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории