Нека не ве лаже сонцето – доаѓаат студ и снег

Нека не ве лаже сонцето – доаѓаат студ и снег

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец.Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од 14 до 20 степени.

Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до два, а дневната ќе достигне до 19 степени.

Во среда, под влијание на нов влажен бран, ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во северозападните, северните и источните делови од земјата. Локало се очекува да наврнат над 25л/м2 воден талог. Ќе дува засилен ветер од јужен правец. Во вечерните часови и во текот на ноќта кон четврток поради спуштање на постуден воздух од север, на планините врнежите ќе бидат од снег, при што ќе се формира нова снежна покривка. Ветерот ќе го промени правецот во северозападен и во четврток и петок ќе дува со засилен интензитет. Дневната температура ќе опадне и ќе се движи од 9 до 17 степени.

Повторно стабилизирање на времето се очекува од петок. Поради разведрувањето, во деновите од викендот утринските температури на места ќе се спуштат под нула, додека дневните ќе бидат во пораст, особено во недела.

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

singlepost_text