ВАЖНО: Извапцавте многу јајца за Велигден? – еве до кога им е рокот на траење

ВАЖНО: Извапцавте многу јајца за Велигден? – еве до кога им е рокот на траење

Варените јајца кои се вапцаат за Велигден, всушност имаат многу краток рок на траење, многу помал од свежите јајца.Тоа е поради тоа што со варењето на јајцата го отстрануваме заштитиниот надворешен слој кој ја обвиткува лушпата, поради што таа станува ранлива на воздух, бактерии и други работи кои можат да го контаминираат јајцето и да го загрозат нашето здравје.

Тврдо вареното јајце може да остане свежо до 7 дена, но ако е излупено, тоа ќе остане свежо само 5 дена.

Како би се осигурале дека варените јајца се безбедни за јадење, изладете ги после варењето и веднаш ставете ги во фрижидер.

Јасен знак дека јајцето е расипано е мирисот. Ако зебележите дека варените јајца имаат непријатен мирис, кој потсетува на сулфур, веднаш фрлете ги.

Повеќе на Готви.мк:

Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО)

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека