Вкусни брускети со топено сирење

Вкусни брускети со топено сирење

Овие вкусни лепчиња можете да ги подготвите за совршен почеток на денот или да ги послужите како предјадење…

Состојки:

 • 1 мала главица бокули
 • 1 лажица маслиново масло
 • зачини
 • 4 големи печурки
 • 2 црвени пиперки
 • 1/4 шолја мајонез
 • 1 чешне лук
 • 4 парчиња леб
 • 100 гр топено сирење

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната, па на плех обложен со хартија за печење ставете сечкани брокули, зачинете и оставете да се печат неколку минути.
 2. Додајте печурки и пиперки и измешајте ги со брокулите, оставете во рерна да се печат уште десетина минути.
 3. За тоа време во сад измешајте мајонез и сечкан лук со кој ќе го премачкате лебот.
 4. Готовиот зеленчук исто така ставете го на лебот, као и сирењето и вратете во рерна да се запече.
 5. Кога сирењето ќе се растопи и поприми браун боја, вашите брускети се готови.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта