Пилешка салата со кикирики (ВИДЕО)

Пилешка салата со кикирики (ВИДЕО)

Без малку мака направете ја оваа салата. Одличен избор за празнична трпеза…

Состојки:

  • 350 гр пилешко филе
  • 200 гр кисела павлака
  • 150 гр мајонез
  • 1 лажичка сенф
  • 4-5 кисели краставички
  • 100 гр печени кикирики
  • 100 гр сусам

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото сварете го, изладете го и исечкајте го на коцки. Сусамот пропржете го на суво неколку минути убаво да порумени.
  2. Кикириките сомелете ги во блендер, а краставичките ситно исечкајте ги. Сите состојки соединете ги, посолете, изладете и уживајте!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство