Фокача со маслинки

Фокача со маслинки

Прекрасно италијанско пециво, мирисно и вкусно…

Состојки:

  • 900 гр брашно
  • 500 мл топла вода
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка вода
  • 2,5 лажички сув квасец
  • 200 гр маслинки
  • крупна морска сол
  • 50 мл маслиново масло + 80 мл за премачкување
  • лук
  • рузмарин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text