Американски леб без квасец

Американски леб без квасец

Ова печиво е многу вкусно и покрај тоа што се подготвува без квасец.

Состојки:

  • 4 шолји брашно
  • малку сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 1 разматено јајце
  • 1,5 шолја млеко

Начин на подготовка:

  1. Просејте го брашното три пати и сите други состојки.
  2. Во сад за мешање додајте јајце и млеко и замесете тесто.
  3. Ставете во намастен плех и печете на 225 степени нешто подолго од половина час.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text