ПРЕВКУСНО: Сјаен и едноставен рецепт за најдобра мусака!

ПРЕВКУСНО: Сјаен и едноставен рецепт за најдобра мусака!

За денес ви донесуваме рецепт за мусака, така едноставна и неодоливо вкусна…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 500 гр мелено месо (по избор)
 • 1 лажица црвена мелена пиперка
 • 10-13 компири
 • 4 јајца
 • 1/2 л млеко
 • масло
 • сол
 • бибер
 • лук (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги компирите и исечете ги на малку подебели парчиња, па гответе 5-10 минути. Исцедете и измијте ги со ладна вода.
 2. Кромидот ситно исечкајте го и динстајте го на масло, додајте и прстофат шеќер. Потоа додајте го месото и динстајте. Додајте пипер, сол и бибер и лук, по желба.
 3. Во тепсија прво редете зготвени компири, па месо, па компири, па месо и на крај компири.
 4. Разматете јајца и млеко, прелијте ги компирите и месото.
 5. Ставете го садот во загреана рерна на 200 степени и покријте со фолија. Печете од 30 до 40 минути, зависно од рерната, а потоа тргнете ја фолијата и печете десетина минути додека компирите на врвот не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text