СПАС ЗА ПУШАЧИТЕ: Природен еликсир за чистење на белите дробови

СПАС ЗА ПУШАЧИТЕ: Природен еликсир за чистење на белите дробови

Ако сте пушач подолго од 5 години, сигурно чувствувате последици од оваа нездрава навика.

Бронхитис, како и кашлање се сигурно нешто со што се борите. Но, постои рецепт кој може да ви ги олесни проблемите.

Ѓумбирот ќе ви помогне да се ослободите од шлајмот. Кромидот и лукот имаат силни антиканцерогени својства се одлична превентива за малигни болести. Кромидот е особено ефикасен во превенција на респираторни инфекции. Куркумата е преполна со витамини, минерали и омега 3 масни киселини.

Состојки:

  • 400 гр кромид
  • 1 л вода
  • 400 гр шеќер
  • 2 лажици куркума
  • парче ѓумбир со големина на палец

Начин на подготовка:

  1. Во водата ставете шеќер и оставете малку да крчка. Додајте кромид сечкан на поголеми парчиња и изрендан ѓумбир. Кога мешавината ќе зоврие, додајте и куркума, намалете ја температурата и оставете уште малку да крчка.
  2. Гответе додека смесата не се преполови количински, а потоа течноста ставете ја во стаклена тегла. Оствете да се излади, а потоа ставете ја во фрижидер.
  3. Земајте две лажици наутро на празен стомак и два часа после вечера.

Повеќе на Готви.мк:

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

singlepost_text