Маринада за ражничи на индиски начин

Маринада за ражничи на индиски начин

Ѓумбирот и карито се зачини за оние кои сакаат поинаков вкус…

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 2 лажици ситно сечкан ѓумбир
  • 1 лажичка кари
  • 1/2 лажичка мелено индиско оревче
  • 200 мл кисело млеко

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете кромид и зачини, додајте кисело млеко и лесно измешајте.
  2. Наредете ги ражничите во плиток сад и прелијте ги со маринада. Оставете да отстојат пред печењето.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text