Уште една причина зошто треба да пиете чај

Уште една причина зошто треба да пиете чај

Редовното конзумирање чај може да го намали ризикот од губење на памтењето за 50 отсто, покажаа резултатите од истражувањето на научниците на мдецинскиот универзитет во Сингапур.

Истражувањето е спроведено на 957 лица, кои конзумирале чај. Тие, во периодот од 2003 до 2005 година редовно пиеле чај според своите навики податоците за испиените чаеви им ги предавале на научниците.

Сè до 2010 испитаниците еднаш на две години биле тестирани.

Според резултатите од истражувањето, секојдневното конзумирање чај за 50 отсто ја намалува можноста за настанување проблеми со губење на меморијата.

Кога станува збор за старосната група кај која постои ризик од Алцхајмерова болест, тогаш за дури 86 отсто е намалена можноста од губење на памтењето.

Резултатите од истражувањето се објавени во магазинот Journal of Nutrition Health & Aging.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text