Велики петок е најтажен христијански ден – ова не го јадете денеска

Велики петок е најтажен христијански ден – ова не го јадете денеска

Велики петок претставува најтажен ден во христијанството, кога е пропишан најстрог пост. На овој ден се одбележува страдањето на Исус Христос, неговото распнување на чесниот крст и неговата смрт за спас на светот. На денешниот ден христијаните се сеќаваат на настанот кога Исус бил навредуван, тепан и мачен додека масата викала: „распнете го, крвта негова на нас и на нашите деца“. На крајот Исус бил распнат на брдото Голота (што во превод значи „место на черепот) заедно со уште двајца разбојници.
Што се однесува до обичаите околу храната на овој ден, уште одамна е востановен строг пост на вода, односно консумирање на храна која не се пржи на масло. Затоа денеска според правилата не би требало да јадете посен грав, риба, пржен компир, посна паштета и слично. поголемиот број христијани на денешен ден јадат варен зеленчук или суров зеленчук и овошје.
Во некои манастири монасите не јадат ништо денеска се до заоѓањето на Сонцето, а до ова правило се придржуваат и некои верници.
Исто така, некои избегнуваат користење вилушка, нож или било што остро како прибор за јадење, бидејќи тие предмети го симболизираат копјето со кое бил прободен Исус од римските војници.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text