ЈАГНЕШКО ВО РЕРНА: Сочно и вкусно како под сач!

ЈАГНЕШКО ВО РЕРНА: Сочно и вкусно како под сач!

Совршен Велигденски ручек за целото семејство…

Следете ги овие чекори и за Велигден ќе добиете сочно и меко јагнешко месо испечено во рерна. Водете сметка дека јагнешкото бара подолго печење.

Состојки:

 • 1,5 кг јагнешко месо
 • 100 мл масло
 • 400 мл бело вино
 • 500 мл вода
 • 1/2 праз
 • 3 средни главици кромид
 • 1 главица лук
 • 2 моркови
 • 1,2 кг компири
 • сол
 • пипер
 • рузмарин
 • магдонос
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Јагнешкото прво добро посолете го, а потоа наредете го во тепсија. Потоа додајте компири, праз, лук, моркови и кромид.
 2. Налијте со вода, масло и вино, додајте зачини па сè убаво измешајте.
 3. Печете најмалку два часа во загреана рерна на 200 степени. Првите час време тепсијата покријте ја со фолија.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки