На Велики Четврток се вапцаат јајца – првото има чудесна моќ

На Велики Четврток се вапцаат јајца – првото има чудесна моќ

Денеска е Велики четврток, ден кога се фабаат велигденските јајца, на средината на страдалната недела. Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите.Првото црвено велигденско јајце според обичаите било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот – главата на семејството, а третото на стоката и бериќетот.

Се верува дека првото јајце има магична моќ. Тоа подоцна стои пред иконата, со него се враќа облак, се лекуваат болести кај луѓето и стоката, тоа заштитува од пожар, гром и сл.

Повеќе вести на Готви.мк

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?