Сакате да подготвите сочно месо? Ова е најдобриот начин!

Сакате да подготвите сочно месо? Ова е најдобриот начин!

Ако имате проблеми со подготовка на месото, ова е вистинскиот совет за вас. По овој рецепт можете да го подготвите било кое месо, а тоа да биде вкусно и сочно.

Важно е да подготвите маринада од овие состојки кои се доволни за околу 500 гр месо.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажичка густин
  • 1 лажичка сол
  • зачини по вкус (бибер, пипер, вегета…)
  • 2 лажички сусам

Начин на подготовка:

  1. Во маринадата ставете било какво месо, пилешко, телешко, свинско… Оставете кратко да отстои, па испечете го. Оние кои го пробале велат дека е совршено!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки