Плетена погача со кашкавал и печеница (ВИДЕО)

Плетена погача со кашкавал и печеница (ВИДЕО)

Подгответе вкусна погача со печеница и кашкавал. Освен што се прави лесно и брзо, нејзиниот вкус е фантастичен!

Состојки:

 • 850 гр брашно
 • 3 јајца
 • 300 мл млеко
 • 2 лажички сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 150 мл масло
 • 200 гр кашкавал
 • 150 гр печеница
 • оригано
 • 1 јајце за премачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта