Најубави јајца без мака: Нашарајте ги со обични ластичиња, а потоа…

Најубави јајца без мака: Нашарајте ги со обични ластичиња, а потоа…

Нека вашата Велигденска трпеза оваа година биде малку поинаква – со повеќе креативност и бои.

Едноставните пругасти јајца можат да бидат вистинскиот начин да ја изразите вашата креативност.

За овој рецепт, прво треба да сварите јајца и да ги оставите да се изладат и исушат. Потоа треба да ги замотате со по неколку ластичиња (како на видеото).

Таквите јајца потопете ги во боја и бојадисајте ги на вообичаениот начин, а потоа оставете ги да се исушат.

Откако ќе се изладат, тргнете ги ластичињата од јајцата и ќе добиете навистина интересни велигденски јајца.

Ако сакте повеќебојни пруги, тргнете две-три ластичиња, па повторно потопете ги во боја.

Погледнете го видеото:

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Похован кашкавал

singlepost_text