СОЛЕН СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Мортадела бомбици

СОЛЕН СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Мортадела бомбици

Ако сакате вкусно мезе, ви нудиме мортадела бомбици кои имаат фантастичен вкус, а ќе ви послужат за секоја пригода, особено за гости.

Состојки:

 • 200 гр Пекабеско мортадела
 • 100 гр средина на леб
 • 2 шолји млеко
 • 2 лажици рендан пармезан
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • презла
 • масло

Подготовка:

 1. Се сече средината од леб на коцки, се става во длабок сад и се става млеко. Коцките треба да впијат млеко.
 2. Јајцето се става во друг сад со пармезанот, мортаделата ситно сечена, бибер и сол.
 3. Лебот се цеди и се става во мешавината, па со раце се обликуваат топчиња.
 4. Се валкаат во презла и се пржат на тава со масло додека не заруменат.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

 

 

 

singlepost_text