ТОРТА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА: Се прави за 10 минути, без печење и мака!

ТОРТА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА: Се прави за 10 минути, без печење и мака!

Овој десерт одлично го прават дури и почетници во готвење, бидејќи подготовката е многу едноставна!

Се работи за брза кекс торта која не се пече и која непрекинато се прави на кралскиот двор.

Состојки:

 • 120 гр црно чоколадо
 • 120 гр шеќер
 • 120 гр путер
 • 220 гр бисквити
 • 1/2 лажица путер за подмачкување
 • 220 гр црно чоколадо за глазура
 • 20 гр чоколадо за украсување
 • малку мелени ореви за украсување

Начин на подготовка:

 1. Намастете плех со путер и прекријте го со масна хартија. Искршете ги бисквитите на парчиња (со големина на бадем).
 2. Пенасто разматете путер и шеќер, додајте растопено чоколадо и матејќи додајте јајце. Додајте и искршени бисквити, добро измешајте со жица, па ставете во намастен плех и оставете да се лади најамалку 3 часа.
 3. Прелијте со глазура од растопено чоколадо, па оставете на собна температура. Украсете со рендано чоколадо и мелени ореви.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text