Кремаст сладолед со бисквити

Кремаст сладолед со бисквити

Подгответе кремаст сладолед со парчиња бисквити кој ќе ги воодушеви сите љубители на благо…

Состојки:

  • 5 јајца
  • 5 лажици шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 500 мл слатка павлака
  • 50 гр бисквити

Состојки:

  1. Разматете слатка павлака во цврст шлаг. Одвојте ги жолчките од белките. Разматете цврст снег од белки. Додајте лажица по лажица шеќер, ванилин шеќер, па една по една жолчка. Добро разматете!
  2. Бисквитите издробете ги и додајте ги во смесата. Потоа, мешајќи со лажица, добиената маса измешајте ја со разматената слатка павлака, за да добиете компактна маса.
  3. Добиениот сладолед ставете го во пластичен сад, па во замрзнувач. Нека стои во замрзнувач 12 часа пред послужување.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text