Посен колач сочен како торта! (ВИДЕО)

Посен колач сочен како торта! (ВИДЕО)

Еве идеја за превкусен десерт…

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 100 гр ореви или лешници
 • 100 гр шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • сок и кора од портокал
 • 300 мл кисела вода
 • 200 гр посен шлаг
 • цимет
 • џем по избор

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете брашно, додајте прашок за пециво, ванилин шеќер, сок и кора од портокал, шеќер, цимет и кисела вода. Сè убаво измешајте па ставете во плех и печете на 200 степени.
 2. Колачот пресечете го на половина. Една половина намачкајте со дебел слој џем, а друга со шлаг, па преклопете една преку друга.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text