Откако ќе го видите ова веќе НИКОГАШ нема да фрлите кора од банана! (ВИДЕО)

Откако ќе го видите ова веќе НИКОГАШ нема да фрлите кора од банана! (ВИДЕО)

Омиленото јужно овошје содржи калиум и влакна и е докажан природен лек за многу болести, но дали го знаевте ова за нејзината кора?!

Некои тврдат дека кората од банана ја чисти кожата и значително ги намалува брчките. Исто така, го подобрува сјајот на косата, ја хидрира и ја храни.

Кората од банана, како што можете да видите на снимката, едноставно можете да ја употребите и за чистење кожни обувки.

Кората може да се употреби и за воспалени места при каснување од инсекти.

Нејзините минерали и витамини ги чистат и акните на кожата.

Погледнете што друго можете да направите со кора од банана!

Повеќе на Готви.мк:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките