ПИТА ПОЛНЕТА СО СИРЕЊЕ: Неверојатно мека, а се прави за миг!

ПИТА ПОЛНЕТА СО СИРЕЊЕ: Неверојатно мека, а се прави за миг!

Оваа солена пита се превиткува во облик на коверт, а во неа можете да додадете и виршли, мелено месо, сирење или смесата која најмногу одговара на вашиот вкус.

Состојки:

 • 4 готови кори
 • 250 гр сирење
 • магдонос
 • 2 јајца
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици кисело млеко
 • 1 чаша масло
 • 1 жолчка
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Во чинија измешајте јајца, млеко, кисело млеко и масло. Раширете една кора и премачкајте ја со оваа мешавина. На неа ставете друга кора и премачкајте ја.
 2. Свиткајте по две спротивни страни и премачкајте со смеса од јајца и масло. На средина кон секој од четирите агли ставајте фил од сирење, а потоа аглите превиткајте ги за да добиете облик на коверт.
 3. Редете ги ковертите во намастена тепсија, премачкајте со жолчка и посипете со сусам. Печете во загреана рерна на 180 степени додека убаво не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text