ОСВЕЖУВАЊЕ: Јогурт коцки со малини

ОСВЕЖУВАЊЕ: Јогурт коцки со малини

Лесни и освежувачки, јогурт коцките со малини се вистински десерт за сите љубители на благо!

Состојки:

 • 1,5 шолја брашно
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја јогурт
 • 1/2 шолја масло
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • кора од лимон
 • 125 гр малини

Начин на подготовка:

 1. Пенасто измешајте жолчки со шеќер.
 2. Во друг сад направете снег од белки. Потоа додајте јогурт, масло, брашно со прашок за пециво и изрендана кора од лимон.
 3. Сè измешајте и на крај додајте го снегот од белки.
 4. Премачкајте тепсија со путер и посипете со брашно. Ставете ја смесата, на врвот ставете малини и печете околу 25 минути во загреана рерна на 200 степени.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

singlepost_text