ОВА НЕ ГО ЗНАЕВТЕ: 7 причини поради кои треба да јадете свеж лимон!

ОВА НЕ ГО ЗНАЕВТЕ: 7 причини поради кои треба да јадете свеж лимон!

Ова се причините поради кои ова чудесно овошје треба да биде дел од вашата исхрана.

1. Слободни радикали во акција

Витаминот Ц е најважен антиоксиданс и ги неутрализира слободните радикали во и надвор од клетките. Тие се одговорни за оштетувања на мембраните во клетките кои доведуваат до низа хронични болести.

2. Го буди имунолошкиот систем

Лимонската киселина е најголем непријател на бактериите и вирусите. Витаминот Ц ги задржува инфекциите на растојание.

3. Штити од рак

Лимонот содржи дури 22 антиканцерогени соединенија.

4. Ph – неутрален

Иако многумина мислат дека лимонот му смета на желудникот, тоа не е точно. Иако делува нелогично, тој е од алкална природа и не создава киселина.

5. Расположение и енергија

Ако често сте депресивни или нервозни, на оваа намирница треба да и дадете примат во вашата исхрана.

6. Чистач на дигестивниот тракт

Вашето тело напорно работи како би ја сварило храната. Сокот од лимон помага да се испере несаканиот материјал и токсините.

7. Нежна кожа

Благодарение на витаминот Ц, кожата останува млада и еластична. Лимонот потикнува здраво функционирање на црниот дроб, чија неправилна функција испливува на кожата.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text