Магична техника на бојадисување Велигденски јајца со преубави орнаменти (ВИДЕО)

Магична техника на бојадисување Велигденски јајца со преубави орнаменти (ВИДЕО)

Бојадисувањето јајца за Велигден е еден од најстарите христијански обичаи. Домаќинките ширум светот многу се трудат да ја испочитуваат оваа традиција, а во некои семејства вештината за декорација се пренесува од колено на колено.

Во земјите во кои многу се држат до традицијата и почитувањето на обичаите спаѓа и Украина.
За време на својата долга христијанска историја, Украинците успеале да ја зачуваат својата традиција, а еден од омилените обичаи им е оваа неверојатна техника за бојадисување велигденски јајца.

Оваа техника е наречена писанки, а во продолжение погледнете како Украинките ги бојадисуваат велигденските јајца:

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Похован кашкавал