Ражничи од сирење и сланина

Ражничи од сирење и сланина

Едноставни, декоративни, вкусни… Згодни и за шведска маса!

Состојки:

  • 400 гр камамбер сирење
  • 12 парчиња Пекабеско сланина
  • 1 црвена пиперка
  • 1 зелена пиперка

Начин на подготовка:

  1. Сирењето исечете го на 24 коцки, а пиперките на ситни парчиња.
  2. Парчињата сланина преполовете ги по должина. Замотајте ги околу коцките сирење и набодете ги на стапчиња наизменично со пиперките.
  3. Печете во рерна загреана на 200 степени околу 5 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text