ВЕЛИГДЕНСКА НАПИВКА: Кремаст пијалак за празнично уживање!

ВЕЛИГДЕНСКА НАПИВКА: Кремаст пијалак за празнично уживање!

Уживајте во празничната магија со вкусниот кремаст пијалак…

Состојки:

 • 6 свежи јајца
 • 150 гр шеќер
 • 500 мл млеко
 • 400 мл слатка павлака
 • 350 мл рум, бурбон или мешавина
 • свежо рендано оревче или цимет, по вкус

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги жолчките во чинија на со 100 гр шеќер додека смесата не стане бледо жолта.
 2. Во млекото измешајте слатка павлака и рум или бурбон. Можете да додадете малку мускатно оревче или цимет по вкус.
 3. Ставете ја смесата во две шишиња од по 750 мл и чувајте во фрижидер.
 4. Разматете ги белките додека не станат пенасти. Додајте го останатиот шеќер и продолжете со матење.
 5. Ставете ја напивката од шишињата во голем сад и измешајте ја со белките.
 6. На крај ставете во чаши и послужете со малку свежо рендано оревче или цимет.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

singlepost_text