Намирници кои се ужасни за забите

Намирници кои се ужасни за забите

Некои намирници се навистина лоши за забите и поради големото количество шеќер кое го содржат, ги нагризуваат и создаваат кариес, кој е најголем непријател на забите и насмевката.Еве што треба да избегнувате за да ги зачувате забите:

Портокали – поради шеќерот и витаминот Ц

Бадеми – поради големата количина витамин Е

Кисела храна

Кафе

Путер од кикиритки

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text