Наједноставниот колач на светот: Без печење, готов за 10 минути, фантастичен вкус! (ВИДЕО)

Наједноставниот колач на светот: Без печење, готов за 10 минути, фантастичен вкус! (ВИДЕО)

Брзите колачи се нешто што го обожаваат сите домаќинки, а овој колач е еден од нив кој се прават брзо и лесно, а не ви се потребни никакви специјални кулинарски вештини.

Состојки:

 • 200 гр шеќер
 • 1 л млеко
 • 3 пудинга од ванила
 • 200 гр путер
 • 1 кисела павлака
 • 400 гр бисквити
 • 800 гр банани (околу 4 банани)
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 лажица шеќер во прав
 • малку лешници или ореви за посипување
 • малку путер за намастување

Начин на подготовка:

 1. Пудингот згответе го со млеко по упатството на кесичката, малку изладете па измешајте путер и мешајте додека не се растопи и соедини.
 2. Додајте кисела павлака и издробени бисквити. Излејте половина од смесата во намастен калап, наредете банани, а преку распоредете го остатокот од филот. Изладете во фрижидер барем 2 часа.
 3. Добро разматете слатка павлака со лажица шеќер во прав и премачкајте го колачот. Од горе посипете со мелени лешници или ореви.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text