ВЕЛИГДЕНСКА ДЕКОРАЦИЈА: Еве како да бојадисате јајца на пареа (ВИДЕО)

ВЕЛИГДЕНСКА ДЕКОРАЦИЈА: Еве како да бојадисате јајца на пареа (ВИДЕО)

Овој начин декорација на велигденски јајца им успева на сите!

Состојки:

  • 10-15 јајца
  • боја во кесички (по две од секоја) црвена, сина, зелена и виолетова
  • 1 чаша алкохолен оцет
  • лимена цедилка со дупчиња

Начин на подготовка:

  1. Јајцата гответе ги во вода околу 4 минути и оставете ги да се изладат.
  2. Потоа во длабок сад ставете вода, ставете цедилка, водата не смее да влегува во цедилката.
  3. Наредете ги јајцата, накапете од горе киселина. Ставете на шпорет за водата полека да се загрева, и на секое јајце ставете малку зелена, па сина, црвена и виолетова боја, а ако јајцата почнат да се сушат накапете уште малку оцет. Поклопете и оставете 10-15 минути, за пареата да ги исшара јајцата.
  4. Потоа измијте ги јајцата од вишок боја и премачкајте ги со масло за да добијат убав сјај.

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Похован кашкавал