ХИТ ВО РЕГИОНОТ: Солена торта од компир

ХИТ ВО РЕГИОНОТ: Солена торта од компир

Компирот не е само за да се јаде печен или пржен или пак варен, со него може да направите и солена деликатесна торта.

Состојки:

 • 700 гр компир
 • сол
 • бибер
 • 150 гр димена сланина
 • кромид
 • лук
 • 5 суви домати
 • 8 маслинки без семки
 • 7 јајца
 • 100 гр павлака
 • 1 дл млеко
 • 60 гр пармезан
 • мускатно оревче

 

 

 

Подготовка:

 1. Компирите се варат дваесетина минути во солена вода, па се ладат, а рерната се загрева на 180 степени.
 2. Се сече сланината со доматот на коцки, а маслинките на кругови. Се ситнат кромидот и лукот, се става павлаката со нив, млекото и пармезанот, па зачини, па мускатно оревче.
 3. Компирот се сече на тенки кругови.
 4. Се загрева масло на оган па се става целата смеса. На подмачкан плех се става компирот, па сланината, па сосот.
 5. Се се полева со јајца.
 6. Се пече половина час да порумени.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text