Славниот кувар донесува рецепт за совршена кајгана! (ВИДЕО)

Славниот кувар донесува рецепт за совршена кајгана! (ВИДЕО)

Ако досега мешавте јајца со млеко или павлака, време е да престанете.

Славниот кувар Ентони Боурдаин вели дека никако не смеете да го правите тоа и притоа открива рецепт за совршена кајгана.

Потребни ви се три јајца, сол, бибер и лажица путер.

Начин на подготовка:

  1. Скршете ги јајцата во сад, зачинете и измешајте. Најдобро е да користите жица за матење јајца. Белките и жолчките треба да се спојат. На тавата додајте малку повеќе путер и загревајте додека не запени.
  2. Ставете ги јајцата во тава, па печете ги додека не стврднат. Потоа свртете ја масата и печете од другата страна, слично како палачинки.

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text