Лажење за време на диета не само што е ДОЗВОЛЕНО туку е и ПРЕПОРАЧЛИВО!

Лажење за време на диета не само што е ДОЗВОЛЕНО туку е и ПРЕПОРАЧЛИВО!

Верувале или не, психолозите потврдиле дека лажењето за време на диета е дозволено! Да, добро прочитавте. Дури и препорачливо, а еве из зошто.

Таканареченото лажење за време на диета или ден ослободен од стресен режим на исхрана, може да ве мотивира да се држите до планот за слабеење.

Имено, спроведено е истражување. На испитаниците им било дозволено да се определат дали сакаат да бидат на диета која подразбира внесување на 1.500 калории дневно или онаа која подразбира шест дена диета која дозволува внес на 1.300 калории дневно, а седмиот 2.700.

Двете групи биле следени две недели, а на крај се покажало дека втората диета била многу подоследна во држењето, отколку првата, благодарение на слободниот ден.

Значи, диетата „без лажење“ ја намалува мотивацијата за цврсто држење диета, а оваа другата не мотивира да бидеме што поуспешни во придржување на режимот на исхрана.

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text